Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Widok na rzekę Wartę w Konopnicy

Przeciwdziałanie przemocy

Przemoc nigdy nie rozwiązuje konfliktów ani nie zmniejsza ich dramatycznych konsekwencji.


                                                                                                                                                                     Jan Paweł II

 

PRZEMOC DOMOWA jest jednorazowym albo powtarzającym się umyślnym działaniem lub zaniechaniem, które wykorzystuje przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, narusza prawa  lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności narażającym  tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia, naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną, powodującym szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołującym u tej osoby cierpienie lub krzywdę, ograniczającym lub pozbawiającym tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej, istotnie naruszającym prywatność tej osoby lub wzbudzającym u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

PRZEMOC DOMOWA jest zjawiskiem wynikającym z działania człowieka – działanie lub zaniechanie działań jest dokonywane przez osobę pełnoletnią, który dopuszcza się przemocy domowej wobec: małżonka (także w przypadku gdy małżeństwo ustało lub zostało unieważnione) oraz jego wstępnych, zstępnych, rodzeństwo i ich małżonków, wstępnych i zstępnych oraz ich małżonków, rodzeństwo oraz ich wstępnych, zstępnych i ich małżonków, osobę pozostającą w stosunku przysposobienia i jej małżonka oraz ich wstępnych, zstępnych, rodzeństwo i ich małżonków, osobę pozostającą obecnie lub w przeszłości we wspólnym pożyciu oraz jej wstępnych, zstępnych, rodzeństwo i ich małżonków, osobę wspólnie zamieszkującą i gospodarującą oraz jej wstępnych, zstępnych, rodzeństwo i ich małżonków, osobę pozostającą obecnie lub w przeszłości w trwałej relacji uczuciowej lub fizycznej niezależnie od wspólnego zamieszkiwania i gospodarowania, małoletniego - wobec których jest stosowana przemoc domowa;

PRZEMOC DOMOWA jest intencjonalna – zmierza do osiągnięcia jakiegoś celu do osiągnięcia wykorzystuje przewagę sił uniemożliwiając samoobronę i opiera się na władzy i kontroli narusza prawa i dobra osobiste krzywdzonego członka rodziny powoduje szkody i  cierpienie u osób, których dotyka.

FORMY PRZEMOCY:

Przemoc fizyczna – popychanie, odpychanie, obezwładnianie, przytrzymywanie, policzkowanie, szczypanie, kopanie, duszenie, bicie otwartą ręką i pięściami, bicie przedmiotami, ciskanie w kogoś przedmiotami, parzenie, polewanie substancjami żrącymi, użycie broni, porzucanie w niebezpiecznej okolicy, nieudzielanie koniecznej pomocy, itp.
Przemoc psychiczna – wyśmiewanie poglądów, religii, pochodzenia, narzucanie własnych poglądów, karanie przez odmowę uczuć, zainteresowania, szacunku, stała krytyka, wmawianie choroby psychicznej, izolacja społeczna (kontrolowanie i ograniczanie kontaktów z innymi osobami), domaganie się posłuszeństwa, ograniczanie snu i pożywienia, degradacja werbalna (wyzywanie, poniżanie, upokarzanie, zawstydzanie), stosowanie gróźb, itp.
Przemoc seksualna – wymuszanie pożycia seksualnego, wymuszanie nieakceptowanych pieszczot i praktyk seksualnych, wymuszanie seksu z osobami trzecimi, sadystyczne formy współżycia seksualnego, demonstrowanie zazdrości, krytyka zachowań seksualnych kobiety, itp.
Przemoc ekonomiczna – odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy zarobkowej, nie zaspakajanie podstawowych, materialnych potrzeb rodziny, itp.
Zaniedbanie - dotyczy naruszenia obowiązku opieki ze strony najbliższych. Jego istotą jest niezaspokojenie podstawowych potrzeb biologicznych i psychicznych drugiego człowieka. Odnosi się do dzieci, osób starszych czy niepełnosprawnych lub chorych, których dobry stan wymaga opieki ze strony domowników. Polega na min. na braku zainteresowania potrzebami innej osoby, świadomym ich ignorowaniu, pozbawianiu środków na utrzymanie, pozbawianie jedzenia, ubrania, schronienia, braku pomocy w chorobie, nie udzielenie pomocy, uniemożliwianie dostępu do miejsc zaspokojenia podstawowych potrzeb: mieszkania, kuchni, łazienki, łóżka, itp.

Przemoc domowa to zjawisko, które może dotknąć każdego. Obok problemów alkoholowych jest jednym z najpoważniejszych zaburzeń życia społecznego. Niesie ze sobą dotkliwe konsekwencje dla osób pozostających w jego zasięgu-ofiar, sprawców, a także świadków. Skutki te dotyczą różnych aspektów życia (sfery emocjonalnej, fizycznej, społecznej, intelektualnej, seksualnej, prawnej) i mogą rzutować na dalsze funkcjonowanie tych osób. Niestety wiele osób nie potrafi powstrzymać swoich agresywnych zachowań lub potrzeby kontroli i dominacji nad drugą osobą, przez co cierpią całe rodziny.

Przemoc domowa występuje we wszystkich środowiskach. Nie zależy ani od statusu, ani od poziomu wykształcenia, ani od kondycji materialnej domowników. Konsekwencją przemocy jest degradacja podstawowej komórki społecznej jaką jest rodzina, od której jakości zależy wartość społeczeństwa, jak i los jednostki. Człowiek przeżywa w niej najważniejszy okres kształtujący między innymi jego styl życia, osobowość, poglądy na świat.

Przemocy może doświadczyć każdy bez względu na miejsce zamieszkania, wykształcenie, stanowisko, status materialny czy społeczny.

Przez osobę doznającą przemocy domowej należy rozumieć:

  1. małżonka, także w przypadku gdy małżeństwo ustało lub zostało unieważnione, oraz jego wstępnych, zstępnych, rodzeństwo i ich małżonków,
  2. wstępnych i zstępnych oraz ich małżonków,
  3. rodzeństwo oraz ich wstępnych, zstępnych i ich małżonków,
  4. osobę pozostającą w stosunku przysposobienia i jej małżonka oraz ich wstępnych, zstępnych, rodzeństwo i ich małżonków,
  5. osobę pozostającą obecnie lub w przeszłości we wspólnym pożyciu oraz jej wstępnych, zstępnych, rodzeństwo i ich małżonków,
  6. osobę wspólnie zamieszkującą i gospodarującą oraz jej wstępnych, zstępnych, rodzeństwo i ich małżonków,
  7. osobę pozostającą obecnie lub w przeszłości w trwałej relacji uczuciowej lub fizycznej niezależnie od wspólnego zamieszkiwania i gospodarowania,
  8. małoletniego

– wobec których jest stosowana przemoc domowa.

WAŻNE:

Przemoc domowa jest przestępstwem ściganym z urzędu.
Każdy, dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję (art. 304§1 Kodeksu postępowania karnego).

NIEBIESKA KARTA – INSTYTUCJONALNE NARZĘDZIE SŁUŻĄCE DO PRZECIWADZIAŁANIA PRZEMOCY DOMOWEJ

Uwaga: Zgodnie z art. 9d ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej - podjęcie decyzji o wszczęciu procedury „Niebieskie Karty” nie wymaga zgody osoby doznającej przemocy domowej ani osoby stosującej przemoc.

Ustawą z 09.03.2023r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw wprowadzono wiele zmian, które istotnie rozszerzają zakres podmiotowy i przedmiotowy przemocy domowej, a tym samym sytuacji, w których organy reprezentowane w Zespołach Interdyscyplinarnych zobowiązane będą do założenia i prowadzenia procedury „Niebieskiej Karty”. Przepisy znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej weszły w życie 22.06.2023r.

W skład Zespołu Interdyscyplinarnego wchodzą przedstawiciele:

- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Konopnicy,

- Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w  Konopnicy,

- Zakładów Opieki Zdrowotnej,

- Policji,

- Placówek oświatowych Gminy Konopnica,

- Kurator sądowy.

Podjęto uchwałą Nr LI/353/23 z dnia 17 sierpnia 2023r. w sprawie trybu i sposobu powoływania oraz odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego.

Na podstawie w/w uchwały Wójt Gminy Konopnica podjął Zarządzenie Nr 93/23 z dnia 22 września 2023r. w sprawie powołania członków Zespołu Interdyscyplinarnego  i został powołany nowy Zespół Interdyscyplinarny w celu wykonywania zadań na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej. W skład Zespołu Interdyscyplinarnego w Konopnicy wchodzi 10 osób.

          Zespół Interdyscyplinarny w celu wykonywania zadań na rzecz   przeciwdziałania przemocy domowej  w Gminie Konopnica w składzie:

  1. Alicja Parzybut – Przybylska - reprezentująca Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Konopnicy;
  2. Anna Graczyk - reprezentująca Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Konopnicy;
  3. Beata Strzyżykowska - reprezentująca Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Konopnicy;
  4. Julita Zgondek – reprezentująca Szkołę Podstawową im. P.P. Radom w Konopnicy;
  5. Małgorzata Majda – reprezentująca Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Rychłocicach;
  6. Michał Jabłoński – reprezentujący Szkołę Podstawową w Szynkielowie;
  7. Helena Jasicka – Fertała – reprezentująca Sąd Rejonowy w Wieluniu;
  8. Mariusz Płóciennik – reprezentujący Komisariat Policji w Osjakowie;
  9. Jadwiga Domańska – reprezentująca Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych;
  10. Agnieszka Kłys – reprezentująca Przychodnię Lekarzy Specjalistów „Sanmed” w Konopnicy.

Postępowanie w sprawie przeciwdziałania przemocy domowej regulują przepisy:

  • ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy domowej (t. j. Dz. U.
    z 2021 r. poz. 1249, z 2023 r. poz. 289, 535, 1606)
  • rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz. U. z 2023 r. poz. 1870)

Zadaniem Zespołu jest:  tworzenie warunków umożliwiających realizację zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej oraz integrowanie i koordynowanie działań podmiotów, wchodzących w skład Zespołu, oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej, w szczególności przez:

  • diagnozowanie problemu przemocy domowej na poziomie lokalnym,
  • inicjowanie działań profilaktycznych, edukacyjnych i informacyjnych mających na celu przeciwdziałanie przemocy domowej i powierzanie ich wykonania właściwym podmiotom,
  • inicjowanie działań w stosunku do osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową,
  • opracowanie projektu gminnego programu przeciwdziałania przemocy domowej oraz ochrony osób doznających przemocy domowej,
  • rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym,
  • powoływanie grup diagnostyczno-pomocowych i bieżące monitorowanie realizowanych przez nie działań,
  • monitorowanie procedury „Niebieskie Karty”,
  • przekazywanie informacji, o której mowa w art. 9e ust. 3, oraz dokumentacji, o której mowa w art. 9c ust. 5a,
  • kierowanie osoby stosującej przemoc domową do uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym dla osób stosujących przemoc domową lub programie psychologiczno-terapeutycznym dla osób stosujących przemoc domową,
  • składanie, na wniosek grupy diagnostyczno-pomocowej, zawiadomienia o popełnieniu przez osobę stosującą przemoc domową wykroczenia, o którym mowa w art. 66c ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2022 r. poz. 2152, 2311, 2581 i 2600 oraz z 2023 r. poz. 289).

Zespół powołuje grupy diagnostyczno-pomocowe w celu dokonania diagnozy i oceny sytuacji w związku ze zgłoszonym podejrzeniem wystąpienia przemocy domowej, a także realizacji zadań, o których mowa w art. 9b ust. 8.

Do zadań grup diagnostyczno-pomocowych należy w szczególności:

  • dokonanie na podstawie procedury „Niebieskie Karty”, oceny sytuacji domowej osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową,
  • realizacja procedury „Niebieskie Karty” w przypadku potwierdzenia podejrzenia wystąpienia przemocy domowej, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia,
  • zawiadomienie osoby podejrzanej o stosowanie przemocy domowej o wszczęciu procedury „Niebieskie Karty” pod jej nieobecność,
  • realizacja działań w stosunku do osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową,
  • wystąpienie do zespołu interdyscyplinarnego z wnioskiem o skierowanie osoby stosującej przemoc domową do uczestnictwa w programach korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc domową albo w programach psychologiczno-terapeutycznych dla osób stosujących przemoc domową,
  • wystąpienie do zespołu interdyscyplinarnego z wnioskiem o złożenie zawiadomienia o popełnieniu przez osobę stosującą przemoc domową wykroczenia, o którym mowa w art. 66c ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń,
  • monitorowanie sytuacji osób doznających przemocy domowej, a także zagrożonych wystąpieniem przemocy domowej, w tym również po zakończeniu procedury „Niebieskie Karty”,
  • zakończenie procedury „Niebieskie Karty”,
  • dokumentowanie podejmowanych działań, stanowiących podstawę: uznania braku zasadności wszczęcia procedury „Niebieskie Karty” wszczęcia procedury „Niebieskie Karty”,
  • informowanie przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego o efektach podjętych działań w ramach procedury „Niebieskie Karty”.

Procedura „Niebieskie Karty”, jak to działa?

Celem procedury „Niebieskie Karty” jest zatrzymanie przemocy. W przypadku wystąpienia przemocy domowej następuje wszczęcie procedury przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A”

Po wypełnieniu formularza „Niebieska Karta – A” osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą domową, przekazuje się formularz „Niebieska Karta – B” z informacjami, gdzie dodatkowo może otrzymać pomoc.

Przekazanie wypełnionego formularza „Niebieska Karta – A” do Zespołu następuje niezwłocznie, nie później niż w terminie 5 dni roboczych od dnia wszczęcia procedury. Zespół po otrzymaniu formularza „Niebieska Karta – A” niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia jego otrzymania, przekazuje go członkom grupy diagnostyczno-pomocowej. Pierwsze posiedzenie grupy diagnostyczno-pomocowej odbywa się niezwłocznie, nie później niż w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania formularza „Niebieska Karta – A”.  Grupa diagnostyczno-pomocowa, na podstawie informacji zawartych w formularzu „Niebieska Karta – A”, dokonuje diagnozy sytuacji w związku z podejrzeniem stosowania przemocy domowej oraz podejmuje działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobie doznającej przemocy domowej i zatrzymania przemocy domowej albo rozstrzyga o braku zasadności podejmowania działań.

Grupa diagnostyczno-pomocowa zaprasza osobę doznającą przemocy domowej i dokonuje analizy sytuacji w związku z podejrzeniem stosowania przemocy domowej i we współpracy z osobą doznającą przemocy domowej, opracowuje indywidualny plan pomocy albo rozstrzyga o braku zasadności podejmowania działań. Grupa diagnostyczno-pomocowa, na podstawie ustaleń zawartych  w wypełnionym formularzu „Niebieska Karta – C”, podejmuje działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobie doznającej przemocy domowej i poprawę jej sytuacji życiowej.

W kolejnym etapie grupa diagnostyczno-pomocowa wzywa osobę stosującą przemoc domową, dokonuje analizy sytuacji w związku z podejrzeniem stosowania przemocy domowej i na podstawie informacji zawartych w formularzu „Niebieska Karta – D” dokonuje ustaleń dotyczących dalszych działań, zobowiązuje osobę stosująca przemoc domową do ich realizacji w celu zmiany jej postępowania.

Do zadań pracownika socjalnego powołanego do grupy diagnostyczno-pomocowej należy w szczególności praca z osobą doznającą przemocy domowej i opracowanie indywidualnego planu pomocy, zgodnie z jej uzasadnionymi potrzebami.

 

Do zadań funkcjonariusza Policji powołanego do grupy diagnostyczno-pomocowej należy  w szczególności praca z osobą stosującą przemocy domowej.

Zespól Interdyscyplinarny to grupa profesjonalistów, którzy współpracują ze sobą  w skoordynowany sposób, łącząc swoja wiedzę, umiejętności oraz możliwości wynikające z zakresu działań instytucji, którą reprezentują, zapewniają skuteczne reagowanie na doniesienia o przemocy. Współpraca zespołowa sprzyja koordynacji działań na rzecz danej rodziny. Zapobiega powielaniu tych działań, poszerza wiedzę na rzecz rodziny, wykorzystuje potencjał członków Zespołu do opracowania możliwie najlepszej strategii działania. Dzięki porozumieniu specjalistów komunikacja pomiędzy służbami nabiera mniej oficjalnego charakteru, skraca się droga przekazywania informacji i ustalania zakresu pomocy realizowanej we współpracy między służbami.

Obsługę organizacyjno - techniczną Zespołu zapewnia Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Konopnicy, ul. Rynek 15, tel.  43 842 44 19 wew 113, 609 355 200,

Posiedzenia Zespołu odbywają się w siedzibie Urzędu Gminy w Konopnicy na I piętrze (sala konferencyjna)  w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na dwa miesiące.

WAŻNE BEZPŁATNE TELEFONY:

 

■ Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia"  tel. 800 12 00 02 (linia całodobowa i bezpłatna), w poniedziałki w godz. 18.00–22.00 można rozmawiać z konsultantem w języku angielskim, a we wtorki w godz. 18.00–22.00 w języku rosyjskim. Dyżur prawny tel. (22) 666 28 50 (linia płatna, czynna w poniedziałek i wtorek  w godzinach 17.00–21. 00) oraz tel. 800 12 00 02 (linia bezpłatna, czynna w środę w godzinach 18.00–22.00). Poradnia e-mailowa: niebieskalinia@niebieskalinia.info. Członkowie rodzin  z problemem przemocy i problemem alkoholowym mogą skonsultować się także przez SKYPE: pogotowie.niebieska.linia ze specjalistą z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie  – konsultanci posługują się językiem migowym.

▪ Ogólnokrajowej Linii Pomocy Pokrzywdzonym tel. +48 222 309 900 przez całą dobę można anonimowo uzyskać informacje o możliwości uzyskania pomocy, szybką poradę psychologiczną  i prawną, a także umówić się na spotkanie ze specjalistami w dowolnym miejscu na terenie Polski. Możliwe są konsultacje w językach obcych oraz w języku migowym.

■ Policyjny telefon zaufania dla osób doznających przemocy domowej nr 800 120 226 (linia bezpłatna przy połączeniu z telefonów stacjonarnych, czynna codziennie w godzinach od 9.30 do 15.30, od godz. 15.30 do 9.30 włączony jest automat).


POMARAŃCZOWA LINIA
Porady i konsultacje w sprawach dzieci sięgających po alkohol.
tel. 801 140 068
NAJWAŻNIEJSZE OGÓLNOPOLSKIE TELEFONY, POD KTÓRE MOGĄ DZWONIĆ DZIECI.
NIEBEZPIECZNE SYTUACJE - czynny całodobowo NUMER - 112
DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA –
czynny od poniedziałku do piątku od 8.15 do 20.00     NUMER - 800 121 212
TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY. Fundacja Dzieci Niczyje.
Czynny codziennie od 12.00 – 20.00.
NUMER - 116 111
Strona internetowa: www.116111.pl

niebieskalinia@niebieskalinia.info
Skype: pogotowie.niebieska.linia

PAMIĘTAJ !!!

Dzwoniąc uzyskasz wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej miejsca zamieszkania.

JEŚLI DOZNAJESZ TAKICH ZACHOWAŃ POWIADOM :

– POLICJĘ  997 lub 112

– PROKURATURĘ :   43 843 78 20

Możesz też zwrócić się o pomoc do:

 Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Konopnica,

 Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Konopnicy
z siedzibą w Urzędzie Gminy w Konopnicy, ul. Rynek 15 , pełnomocnik  tel. 609 850 690

  Przychodnia Lekarzy Specjalistów "SANMED" Przychodnia w Konopnicy, ul. Parkowa 2, tel. 43 842 44 14,

 Prokuratura  Rejonowego w Wieluniu, tel. 43 843 78 20

 Posterunku Policji w Osjakowie,  tel. 47 845 59 30,  dzielnicowy tel. 516 436 554

Godziny urzędowania: w każdy dzień powszedni od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 do 15:30.
W pozostałe dni i godziny kontakt z dyżurnym KPP w Wieluniu tel. 47 845 52 11

JEŚLI JESTEŚ ŚWIADKIEM PRZEMOCY W RODZINIE – ZAREAGUJ !!!

Powiadom służby zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie lub porozmawiaj z osobą, która doznaje przemocy i przekonaj ją , że ma prawo szukać pomocy.

PAMIĘTAJ !!!

Osoba krzywdzona jest zazwyczaj przestraszona i zagubiona. Pomóż przekonać ją i znaleźć drogę do życia bez przemocy.

Banery/Logo